Voľný čas

Mesto Banská Bystrica

História Banskej Bystrice sa datuje od čias, keď sa v tejto oblasti začala ťažba zlata a medi. V roku 1255 sa Banská Bystrica stala mestom s kraľovskými privilégiami.

Starobylé domy zámožných mešťanov, situované na hlavnom námestí mesta a v priľahlých uliciach, patria medzi najhodnotnejšie renesančné budovy na Slovensku.

Námestie SNP so svojou pešou zónou je srdcom mesta. V lete je plné domácich i turistov, relaxujúcich v reštauráciach a kaviarňach s otvorenými terasami.

Dôstojným reprezentantom čias minulých v Banskej Bystrici a v okolí zostal Ľupčiansky zámok, barbakan v Banskej Bystrici, Zvolenský zámok, reštaurované ruiny Pustého hradu, gotický kostolík na Ponikách, drevený barokový kostol v Hronseku, renesančné, barokové a secesné kaštiele v okolí Banskej Bystrice, Zvolena a Brezna, banícke domy v Španej Doline a zrubová architektúra na Horehroní. Medzi technické pamiatky a turistické lákadla patrí aj obnovená Čiernohronská lesná železnička v Čiernom Balogu.

Možnosti v okolí

Atraktívnosť prostredia Banskej Bystrice dotvára charakter prírody, v ktorom dominujú strmé hole Nízkych Tatier, chránené krasové útvary Harmanecká jaskyňa a Harmanecká tisina vo Veľkej Fatre alebo Badínsky prales na úpätí Kremnických vrchov.

Turistickými chodníkmi sú popretkávané všetky okolité kopce, doliny, lesy a lúky. Nádherné sú trasy v Kremnických vrchoch, Slovenskom Rudohorí aj Nízkych Tatrách.

Veľké množstvo kyseliek vyvierajúcich v okolitých horstvách malo za príčinu vybudovanie liečebných kúpeľov v Kováčovej, na Sliači a v Brusne.

Keď okolitú krajinu pokryje snehová perina, lyžiari majú nepreberné možnosti prevetrať svoje bežky či zjazdovky v menších strediskách (napr. Králiky, Tajov, Malachov), ale aj vo veľkých známych strediskách (Donovaly, Mýto pod Ďumbierom, Krížna, Jasná)

© 2008 Hotel Národný dom • hosting WEBYHOSTING, spoločnosti WEBY GROUP, s.r.o.